500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Müşteri Hizmetleri: +90 252 611 3888

Elma Yetiştiriciliği

Elma yetiştiriciliği ülkemiz genelinde yapılmaktadır. Ancak en uygun kültür merkezleri, yabani çeşitlerinin yayılma alanlarına paralel olarak Kuzey Anadolu, Karadeniz kıyı bölgesi ve İç Anadolu yaylaları arasında geçit bölgeleri ve son yıllarda güney de göller bölgesi elmanın en önemli yetiştiricilik alanlarını oluşturmaktadır. Elma yetiştiriciliği en yaygın olarak Denizli, Karaman ve Isparta illeri sıralanmaktadır. En fazla elma üretimi yapılan il Isparta’dır, 2019 yılında 732 bin ton elma üretimi ile toplam elma üretiminin %20’si Isparta’da üretilmiştir. Dünya elma üretiminin %50’sini Çin yapmaktadır. Türkiye elma üretim alanına bakıldığında dünyada 5. Sırada yer almaktadır. 2019 yılında 250 bin ton elma ihraçatı yapılmıştır. Elma ihracatının büyük bir kısmı Irak’a yapılmaktadır.
 Elma üretiminde Türkiye ilk sıralarda yer almasına rağmen, bilgi eksiklikleri nedeniyle düşük verim ve kalitede yeterli üretim ve ihracat artışı sağlanamamaktadır. Dünya pazarındaki yerimizi arttırmak adına, pazar isteklerine uygun çeşitler tercih edilmelidir. Ayrıca yüksek kaliteli ürünler elde edilmelidir, dünya pazarında Fuji, Gala, Granny Smith, Scarlet Spur, Starkpur, Golden Delicious, Pink lady en çok tercih edilen elma çeşitlerindendir. Güncelliğini kaybetmiş eski çeşitlerin bulunduğu bahçeler sökülerek yeni trend elma çeşitleri ile kurulan bahçeler ve bu bahçelerin modern sistemlerle yönetilmesi ile kaliteli ve yüksek verimli meyveler üretmek ve ihracatı arttırmak mümkündür.
Türkiye’de Kaç Çeşit Elma Var
Dünyada elma çeşidi sayısı 6500’ü geçmekte olup, Türkiye’de ise bu sayı 500 civarıdır. Ancak bu çeşitler arasında kalite ve verim göz önüne alındığında ticari anlamda yetiştiriciliği yapılanların sayısı çok azdır.
En İyi Elma Cinsi Hangisi
Elma çeşitleri arasında en dikkat çeken çeşit Amasya elmasıdır. Ancak Golden elma çeşidi, ülkemizde en çok tercih edilen elma çeşididir. Meyve yapısı sarı renkli ve hoş kokusuyla dikkat çeken bir çeşittir. Bir diğer en çok tercih edilen elma çeşidi Fuji elma çeşididir, tadı genelde tatlı, sulu ve kabukları kırmızı beneklidir. Eskişehir bölgesinde çok fazla yetiştirilmektedir.