500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
Müşteri Hizmetleri: +90 252 611 3888

Domates Tohumu Çeşitleri

Bilimsel adı solanum lycopersicum olan domates bitkisi, solanaceae familyasına ait bir türdür. Çok yıllık domates ve tek yıllık domates olarak bölgeden bölgeye farklılıklar göstermektedir. Çift çenekli ve otsu bir bitki türü olan domates, olgunlaştıkça odunsu bir bitkiye dönüşmektedir. Meyveleri salkımlar halindedir ve gövdesinde bulunan üç tomurcuk gelişimini tamamladıktan sonra yan gözler gelişime devam ettirir.
Sarı renkli çiçeklere sahip olan domates bitkisinin çiçek çapları 1-2 cm civarındadır. Dünyada en çok yetiştirilen bitkilerden biri olan domates türü ticari anlamda oldukça büyük bir pazara sahiptir. Günümüzde 9.000’in üzerinde çeşidi bulunmaktadır. Domates çeşitleri gelişimlerine göre üç ana başlık olarak ayrılır bunlar; sırık, yarı sırık ve bodur domates şeklinde sıralanmaktadır.
Açık tarla domates yetiştiriciliğinde dikimden hasat süresine kadar olan süre ortalama olarak 80-100 gündür. Sofralık domates üretiminde gönderilecek olan pazarın uzaklığı dikkate alınarak farklı olgunluk dönemlerinde veya farklı zamanlarda hasat edilmektedir. Uzak pazarlara gönderilecek olan domatesler genelde yeşil – pembe renkte iken hasat yapılması uygundur. Daha yakın pazarlara gidecek domatesler ise pembe – kırmızı renklerde hasat edilmektedir. Eğer domatesler hemen tüketim, salçalık veya kurutmalık olarak kullanılacaksa tam kırmızı – koyu kırmızı renklerde hasat etmek en uygunudur. Domates yetiştiriciliği ve domates tohumu çeşitleri ile ilgili detaylı bilgiler için fidanlı.com sayfamızı takip edin.